Vi är Plint – En kreativ byrå som sysslar med film, foto, webb och grafisk design.

FILM: Reklam, musik, produkt, event, information, instruktion   |  FOTO: Reklam, musik, produkt, event, porträtt, editorial  |  GRAFISK DESIGN: visuell identitet, branding, logotyper, förpackningsdesign, kampanjkoncept. |  WEBB: webbdesign, webbutveckling, webbshop, SEO.

PROJEKT

Sony Music Sweden

Simon Samaeng – Final Destination

Orust e-Boats

Strana

Sony Music Sweden

State of Sound – Somebody Like Me ft. ORKID

Sony Music Sweden

Victor Leksell – Allt för mig

Swedspot

Ezemotion

Platåbergens Geopark

1700 miljoner år till nutid

IFK Vänersborg

Bandy VM 2019

Standby Produktfilm

Standby

When attention matters

Myssligubben Förpackningsdesign by Plint

Myssligubben

Förpackningsdesign

Innovatum

Konceptskiss

Hop N Pop

Halloweeeekend

Hop N Pop

Drömkalaset

Platåbergens Geopark - Logotyp

Platåbergens Geopark

Lager av historia

Hencol

Rebranding

Maxfood AB

Gothia Falafel

Standby

Förpackningsdesign

Hop N Pop

Visuell identitet

Hop N Pop

Summer Camp

Standby

40-årsjubileum

Ladies & Gentlemen Solna Logotyp

Ladies & Gentlemen

Branding

KUNDER

Standby

Hop N Pop

Sony Music Sweden

NEVS

Wearcolour

VOID

Eldoform

LifeClean

Harpad

Swedspot

Car Wash Nordic

Tenson

Argynnis Group

Ircon/Solaronics

Axima

Bandy VM 2019

David Media

Västsvenska Roddistriktsförbundet

Strana

FTG Group

Sentient

Godhem

Ganthor

Gothia Falafel

TSFS

Destination Läckö-Kinnekulle

Hamnmagasinet

Innovatum Startup

Junkyard

Hencol

Müsligubben

One More Family

Rask & Co/Gynning Design

Rehabcenter Vänersborg

PLINT AGENCY

Föreningsgatan 5, Trollhättan

HITTA HIT

Peter Wahlström
VD/Fotograf
070-698 06 05
peter@plnt.se

Oscar Asplind
Filmfotograf
072-517 00 95
oscar@plnt.se

Alessandro Stigliano
Regissör/filmfotograf
076-287 45 62
alessandro@plnt.se

Mathias Skarp
Webbutvecklare
072- 505 95 11
mathias@plnt.se

Gry Tosthage-Lundberg
Grafisk designer
076-631 06 82
gry@plnt.se

Elva Ludvigsson
Copywriter
073-599 86 87
elva@plnt.se

Tina Olsson
Fotografassistent 
0521-105 50